Rehabilitacja po operacji

rehabilitacja po operacjiW naszym społeczeństwie, szczęśliwie bardzo szybko wzrasta świadomość konieczności stosowania fizjoterapii po zabiegach operacyjnych czy pobycie w szpitalu. Szczególnie w przypadku zabiegowego leczenia związanego z narządem ruchu (np. artroskopia) potrzebna jest odpowiednia rehabilitacja po operacji, aby oddalone w czasie skutki operacji były jak najlepsze i jak najkorzystniejsze. Każdy jednak zabieg operacyjny czy dłuższy pobyt w szpitalu wymaga rehabilitacji, w celu osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu sprawności w jak najkrótszym (jednak nigdy zbyt krótkim) czasie.

Artroskopia – rehabilitacja po operacji

W tsfizjoterapia zawsze stosowane są  aktualne protokoły postępowania rehabilitacyjnego, zależnie od czynności, jakie lekarz operujący podejmuje podczas zabiegu. Np. artroskopia stawu kolanowego może wiązać się jedynie z czyszczeniem stawu lub też z szyciem łąkotki czy rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego (ACL), dlatego istnieją różne plany rehabilitacji po zabiegu dostosowane zarówno do procedury operacyjnej jak i zmiennych czynników indywidualnych.

Endoprotezoplastyka

Po tzw. „wymianie” biodra czy kolana, po wypisaniu ze szpitala, wskazane jest kontynuowanie ćwiczeń. Pacjenci, którzy pozostawieni są sami sobie bez fizjoterapii, częstokroć niepotrzebnie, długi czas po zabiegu, korzystają np. z balkonika czy kul. Poruszają się wówczas niewiele lepiej lub czasem nawet gorzej niż przed operacją. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja rozwiązuje ten problem.

Operacja w obrębie stawu skokowego

star cruchesTen zabieg bywa następstwem, nierzadko wielokrotnego, skręcenia stawu skokowego. Zależnie od rodzaju operacji, rehabilitacja po operacji musi być odpowiednio zaplanowana w czasie. Polega na stopniowym obciążaniu, ćwiczeniach koordynacji i czucia głębokiego (priopriocepcji), pracy z blizną oraz odzyskiwaniu zakresu ruchu i przygotowaniu do maksymalnych obciążeń. Proces ten trwa wiele tygodni i prowadzi do odzyskania maksimum sprawności tak, żeby staw skokowy na który przypada cały ciężar ciała, mógł rzeczywiście spełniać swoją rolę.

Operacja kręgosłupa

Operacja kręgosłupa może być przeprowadzona z różnych powodów. Ból czy inne objawy takie jak mrowienie, drętwienie czy osłabienie siły mięśniowej najlepiej poddać w pierwszej kolejności (przed decyzją o zabiegu) diagnostyce metodą McKenziego. Istnieją jednak takie stany chorobowe, w których oparacja jest konieczna. Tsfizjoterapia zapewnia odpowiednią rehabilitację po leczeniu szpitalnym, po którym to (niestety często) pacjent bywa pozostawiony bez konkretnych zaleceń. Nie posiada więc informacji odnośnie tego co może, czego nie może, jakie ćwiczenia powinien wykonywać, przez jaki czas itd. A przecież w związku z tym, że kręgosłup powinien się ruszać – jedynie odpowiednim ruchem może być do tego przygotowany.

Szycie ścięgien, kanał nadgarstka, choroba Dupuytrena – rehabilitacja po operacji

Przy tego typu zabiegach również konieczna jest rehabilitacja po operacji. Jej celem jest bezpieczne przygotowanie do obciążeń oraz zapobieganie wtórnym zrostom a także tzw. praca z blizną.